Eneco ontwikkelt eigen virtual power plant
09.06.2023 Jan de Wit

Eneco wil al zijn windparken, zonneparken, batterijen en andere assets aan een zelfontwikkelde virtual power plant-platform koppelen genaamd Myriad. Hiermee voegt Eneco alle assets samen tot een digitale elektriciteitscentrale die het vanuit een centraal punt met slimme software aan kan sturen en optimaliseren.
Nu Eneco over steeds meer assets beschikt die hernieuwbare energie opwekken, opladen, ontladen of opslaan wordt de invloed van het bedrijf op het elektriciteitsnet ook steeds groter. Zo wordt het een steeds grotere uitdaging voor de netbeheerders om het net in balans te houden, terwijl Eneco zoveel mogelijk zeggenschap over de eigen assets wil behouden, wat bijvoorbeeld bij verplichte curtailment (afschakeling) niet het geval is.
Myriad zou de grootste in zijn soort zijn. Hoewel Centrica onlangs ook een nieuwe generatie virtual power plant lanceerde in Nederland, ging het daar om alleen om grootschalige elektriciteitsopslag met zowel thuisbatterijen als batterijen in het MKB-segment om apparaten efficiënt in te kunnen zetten op balanceringsmarkten. Eneco wil naast energieopslag ook opwek en het laden en ontladen van elektrische auto’s aan zijn virtual power plant toevoegen.
Lees ook: Centrica lanceert virtuele energiecentrale met thuisbatterijen én grootschalige batterijen
Met een eigen virtual power plant voegt Eneco alle assets samen tot een grote digitale elektriciteitscentrale. Met slimme software kan het de assets aansturen en optimaliseren. Zo kan er bij veel opwek van zonne-energie direct zonnestroom naar batterij en, of laadpalen van Eneco worden gestuurd. Het bedrijf stelt dat Myriad en een paar seconden assets aan of uit kan zetten.
Eneco wil met de virtual power plant een volgende stap zetten richting een digitaal energiebedrijf met een eigen handelsvloer. Zo kan het aan de ene kant zijn opgewekte hernieuwbare energie maximaal benutten en aan de andere kant flexibiliteit vermarkten.