ACM wil zekerheidstelling voor energiebalans aanpassen
Terug
De Autoriteit Consument & Markt (ACM) wil de regels voor de financiële zekerheid van partijen die verantwoordelijk zijn voor de balans op het elektriciteitsnet aanpassen. De zekerheidstelling die deze balanceringsverantwoordelijken bij netbeheerder TenneT moeten afgeven, wordt voortaan anders berekend. De wijziging volgt op een voorstel van Netbeheer Nederland. De ACM heeft hiervoor een ontwerpbesluit opgesteld.
Zekerheid tegen faillissement
Balanceringsverantwoordelijken zorgen ervoor dat vraag en aanbod binnen hun energieportefeuille met elkaar in evenwicht blijven. Als daar afwijkingen in ontstaan, worden die financieel verrekend. Op dit moment worden kosten die na het aanspreken van de zekerheidstelling overblijven verdeeld over andere balanceringsverantwoordelijken. In het nieuwe voorstel neemt TenneT deze resterende kosten voor zijn rekening. Ze komen daarmee uiteindelijk terecht in de nettarieven.
De zekerheidstelling moet voorkomen dat TenneT met onbetaalde rekeningen blijft zitten als een balanceringsverantwoordelijke bijvoorbeeld failliet gaat. Op dit moment worden kosten die na het aanspreken van de zekerheidstelling overblijven verdeeld over andere balanceringsverantwoordelijken. In het nieuwe voorstel neemt TenneT deze resterende kosten voor zijn rekening. Ze komen daarmee uiteindelijk terecht in de nettarieven. Onder de nieuwe methode wordt het bedrag iedere maand vastgesteld. Daarbij kijkt TenneT onder meer naar eerdere verrekeningen en naar de handelsvolumes tussen balanceringsverantwoordelijken.
Kosten bij faillissement veranderen
Ook de verdeling van kosten bij een faillissement wordt aangepast. Het gaat om zogenoemde reconciliatiekosten. Die ontstaan wanneer de hoeveelheid elektriciteit die aan aansluitingen wordt toegerekend afwijkt van de daadwerkelijk geleverde of afgenomen energie.
Volgens ACM zorgt de nieuwe aanpak voor een prikkel om de energiebalans beter te bewaken. Dat kan de kosten voor het in balans houden van het elektriciteitsnet verlagen. Daar staat tegenover dat de zekerheidstelling waarschijnlijk hoger wordt. Dat kan de kosten voor partijen in de energiemarkt verhogen. De ACM verwacht per saldo dat de wijziging positief uitpakt voor de kosten van het elektriciteitssysteem.
Zienswijze indienen
Belanghebbenden kunnen tot en met 28 september 2026 een zienswijze indienen op het ontwerpbesluit bij ACM. Daarbij moet zaaknummer ACM/25/196985 worden vermeld.


























