Belangenverenigingen roepen op tot oplossing voor dubbele energiebelasting thuisbatterijen

13.03.2026 Sjoerd Rispens

Belangenverenigingen roepen op tot oplossing voor dubbele energiebelasting thuisbatterijen

Holland Solar wil, samen met de Nederlandse Vereniging voor Duurzame Energie (NVDE), dat de politiek met een oplossing komt voor het dubbel belasten van thuisbatterijen. Dit gebeurde in aanloop naar het commissiedebat Fiscaliteit. De belangenverenigingen geven aan dat de dubbele belasting een grote belemmering vormt voor de verdere uitrol van thuisbatterijen.

Huishoudens betalen energiebelasting wanneer een thuisbatterij met stroom uit het net wordt geladen. Als die stroom later weer aan het net wordt geleverd en door iemand anders wordt gebruikt, wordt daar opnieuw energiebelasting over geheven.

In een thuisbatterij wordt belaste energie uit het net vaak vermengd met zonnestroom waar nog geen belasting over is geheven. Omdat het niet mogelijk is voor energieleveranciers om te zien of de teruggeleverde stroom al belast is of de nog onbelaste zonnestroom, wordt de volgende afnemer van dezelfde stroom nog een keer belast. Het stukje stroom wat de thuisbatterij in eerste instantie van het net heeft gehaald wordt dan dus dubbel belast.  

Door het verdwijnen van de salderingsregeling vanaf 2027 wordt dit effect zichtbaarder, omdat teruglevering en afname dan niet meer tegen elkaar worden weggestreept.De dubbele belasting maakt het financieel gezien veel minder aantrekkelijk om elektriciteit tijdelijk op te slaan in de batterij en later aan het net te leveren.

De NVDE en Holland Solar geven daarom aan dat er een duidelijk tijdspad moet komen voor zodat dubbele belasting voorkomen wordt bij opslag van elektriciteit. Daarbij moet volgens de NVDE wel worden geborgd dat de inzet van opslag netvriendelijk plaatsvindt. De NVDE wil ook dat de sector actief betrokken wordt bij de verdere uitwerking van de regels rondom dit onderwerp.

Voordelen opslag achter de meter 

Holland Solar ziet de thuisbatterij als een belangrijk onderdeel van het Nederlandse energiesysteem. “Opslag van elektriciteit achter de meter helpt huishoudens om een groter deel van hun eigen zonnestroom te gebruiken, en kan bijdragen aan het ontlasten van het elektriciteitsnet. Dit gebeurt al op momenten dat er veel zonne-energie wordt opgewekt. Thuisbatterijen kunnen ook, als de dubbele energiebelasting opgelost wordt, meehelpen om de buren van stroom te voorzien op momenten dat de lokale vraag naar elektriciteit hoog is en de wijktrafo al maximaal wordt gebruikt.”   

Daar komt volgens de belangenvereniging nog eens bij dat sommige thuisbatterijen in noodsituaties uitkomst kunnen bieden wanneer er tijdelijk geen stroom beschikbaar is, zo hebben huishoudens een extra vorm van energiezekerheid.

De NVDE wijst erop dat dit knelpunt niet alleen geldt voor thuisbatterijen, maar ook voor elektrische auto’s die elektriciteit kunnen terugleveren aan het net (vehicle-to-grid). Het zijn volgens de belangenverenigingen juist die die technologieën die een belangrijke rol kunnen spelen bij het lokaal afstemmen van vraag en aanbod van elektriciteit. Zo kunnen die bijdragen aan een stabieler energiesysteem dan nu het geval is. Met het wegnemen van dubbele energiebelasting kan volgens de sector een belangrijke stap worden gezet om energieopslag bij huishoudens te versnellen en het elektriciteitsnet beter te ondersteunen.  

“Thuisbatterijen worden nog niet minder geïnstalleerd”, zegt Wijnand van Hooff, algemeen directeur van Holland Solar. “Maar als je sec kijkt is de thuisbatterij in een fase van haar leven dat er een extra business case is om in de batterijen te handelen, doordat de energietarieven zo schommelen. Als je dubbel belasting moet gaan betalen heeft dat grote impact op de business case. Tel daarbij op dat het handelen een grote oplossing biedt voor netcongestie, dan is het raar dat je dat gaat tegenwerken met dubbele belasting.”

Van Hooff benadrukt dat ze zeker niet tegen het betalen van belasting zijn, maar twee keer betalen voor hetzelfde is te veel van het goede. Een vrijstelling voor een van de twee (opslag of uit de batterij het net op) zou het meest voordelig zijn, geeft hij aan.

Gaat het betrekken van de sector niet voor vertraging in een oplossing zorgen? “Wij weten goed wat er speelt en het is handig als iemand in Den Haag een oplossing verzint, er bij ons getoetst wordt of dat werkt”, zegt Van Hooff. “Dus dat zorgt zeker niet voor vertraging in het proces.”