Aansluitoffensief moet net slimmer en flexibeler benutten

04.02.2026 Sjoerd Rispens

Aansluitoffensief moet net slimmer en flexibeler benutten

Het ministerie van Klimaat en Groene Groei presenteert met Netbeheer Nederland, NVDE, VNO-NCW, MKB-Nederland en ACM het zogeheten Aansluitoffensief. Het offensief bestaat uit acht maatregelen met verbeteringen voor het elektriciteitsnet.

De partijen stellen als maatregelen bijvoorbeeld voor dat de risicobereidheid omhoog moet door een betere afweging te maken tussen betrouwbaarheid, beschikbaarheid en betaalbaarheid. Dit kan door een onafhankelijke adviesraad op te richten die rapporteert aan het ministerie. Ook moeten de prognoses over het elektriciteitsnet meer gebaseerd worden op realistische aannames.

Verder stellen de partijen voor om de huidige contractvoorwaarden te herzien. De partijen willen de privaatrechtelijke voorwaarden van capaciteitsbeperkende- en sturende contracten opnieuw gaan bekijken. Een andere maatregel die voor verbetering kan zorgen is netbeheerders op regionaal niveau meer inzicht geven in de jaarlijkse flexverwachting op het net op basis van een typisch weerprofiel.

Regionale tenders, aanbestedingen waarbij lokale overheden opdrachten in de markt zetten, kunnen ook voor verbetering zorgen. Ook moeten netbeheerders van grote, kansrijke invoeders en afnemers benaderd worden om flexafspraken te maken en ruimte te bieden aan bedrijfsspecifieke oplossingen. Flexibel elektriciteitsgebruik moet volgens de partijen ook de norm worden, dat kan bijvoorbeeld door het opschalen van bestaande regionale initiatieven.

Netbeheerders zijn al verplicht flexibiliteit in te kopen tot de financiële (onder)grens voor congestiemanagement. De partijen willen voortaan dat netbeheerders ook boven deze grens flexibiliteit in mogen kopen.