Kabinet presenteert nieuwe klimaatplannen
25.04.2025 Evelien Schreurs

Vandaag presenteert Sophie Hermans, minister van Klimaat en Groene Groei, de nieuwe klimaatplannen. Volgens deze plannen komt er een noodplan voor het stroomnet, worden bedrijven geholpen bij het betalen van hun energiekosten, wordt elektrisch rijden gestimuleerd en is er zekerheid over de SDE++-ronde van 2026.
Er komt een noodplan voor het uitbreiden van het stroomnet, deze heeft Hermans samen met netbeheerder TenneT opgesteld. Vanuit dit plan moeten meer experts gaan adviseren over de uitbreiding van het net, er wordt ingezet op energie-opslag en bedrijven worden gestimuleerd om energie te besparen.
Volgens de nieuwe klimaatplannen wordt de industrie geholpen met het betalen van hun energierekening. Daarnaast wordt de CO2-heffing die bedrijven betalen voor hun CO2-uitstoot niet verhoogd tot 2030. Daarmee moet Nederland aantrekkelijk blijven voor bedrijven om zich te vestigen. Voor burgers komt er een verlaging van de energiebelasting.
Ook wordt in de klimaatplannen bevestigd dat er in 2026 een nieuwe SDE++-ronde zal zijn. Met een budget van 8 miljard is daar evenveel voor beschikbaar gesteld als de SDE++-ronde van 2025.
Elektrisch rijden wordt gestimuleerd: het leasen van een elektrische auto wordt gunstiger voor werkgevers, er komen meer laadpalen langs snelwegen en de zware motor van elektrische auto’s wordt gecompenseerd met een ‘gewichtscorrectie’ in de motorrijtuigenbelasting.
De NOS bericht dat experts twijfelen of met deze nieuwe klimaatplannen de het klimaatdoel van 2030 wel behaald zal worden. Het Planbureau voor de Leefomgeving berekende eerder dat bij een CO2-besparing van 16 megaton er zo’n 50 procent kans is om de doelen te halen en bij 24 megaton is dat 95 procent. Met de huidige plannen zou zo’n 10 megaton bespaard worden.