Perfect storm 2.0

14.04.2026 Remy Oomens Hoofd productmanegement bij Libra Energy

Perfect storm 2.0

Zitten we nu in de 2.0 versie van de perfect storm die we ook hadden in ‘22/’23? Grote prijsstijgingen, gevolgd door tekorten en straks weer mega overschotten? De solarcoaster in zijn volledige schoonheid. Een aantal mensen hebben het wellicht aan zien komen en zeggen: “Dat is natuurlijk logisch” – op z’n Johan Cruyffs. Maar voor het grootste gedeelte zullen bedrijven toch verrast zijn met de omvang van groei in vraag. Hieronder de 5 belangrijkste factoren op dit moment:

1. Oorlog in het midden oosten

In onze branche rijden veel mensen (hopelijk) een stekkerauto. Maar voor de gemiddelde Nederlander zijn gevolgen van de oorlog in het Midden-Oosten nu direct voelbaar bij de pomp. Het is niet meer alleen die oranje man op het nieuws met grote woorden. Het heeft direct invloed op de portemonnee.

De hogere olieprijzen zorgen niet alleen bij het tanken voor duurdere benzine aan de pomp, maar heeft ook invloed op kosten in de transport sector. En vergeet niet de energie die gebruikt wordt om fabrieken te laten draaien. Daarmee gaan zowel transportkosten als productiekosten flink omhoog.

Door het sluiten van de straat van Hormuz – en alle aanvallen op de centrales – heeft de wereldwijde oliehandel een flinke klap gehad. Iets wat ook niet op korte termijn opgelost gaat worden. Zelfs niet als de straat snel weer open is. De vraag naar meer controle over eigen energievoorziening groeit daarmee. Zowel zonnepanelen voor overdag als een batterij om die energie over een etmaal uit te smeren.

Als laatste hebben we ook nog een risico op een verstoorde supply chain. Een brandstof tekort komt steeds dichterbij waarmee levertijden van nieuwe producten ook onzekerder kunnen worden. En wellicht voorsorterend op een tekort of storing zien we de vraag naar noodstroom ook hard stijgen.

2. 9% tax-rebate

Al een lange tijd hing het in de lucht, maar begin 2026 werd bekend dat de 9% tax-rebate (korting op BTW bij export vanuit China) er per 1 april af zou gaan. Dit betekent direct een 9% duurder product, aangezien alle fabrikanten dit direct doorrekenen in hun tarieven. Hierdoor hebben we de afgelopen tijd flinke extra verkoop gezien om nog tegen oude prijzen in te kunnen kopen.

3. ERE’s

Sinds april zijn de regels rondom ERE’s (Emissie Reductie Eenheid) helemaal rondgekomen. Maar al maanden zijn de randvoorwaarden duidelijk. Het extra verdienmodel hierop heeft voor een enorme vraag naar laadpalen met MID-meter gezorgd. Deze geijkte meter was officieel al jaren verplicht indien er verrekening plaatsvindt, maar bij gebrek aan controle en motivatie voor deze duurdere oplossing was de vraag hiernaar nog beperkt.

ERE’s in combinatie met een enorme vraag naar tweedehands elektrische auto’s heeft de markt van laadpalen enorm doen groeien.

4. Afschaffing salderingsregeling

Er al is al heel veel geschreven over het einde van de salderingsregeling. Naar mijn idee onhoudbaar en eigenlijk ook goed voor de markt. Feit blijft dat dit monster er (eindelijk) aan gaat komen. Enige jammere is dat we in één klap van 100 naar 0 gaan in plaats van een mooi afbouwschema zoals veelvuldig voorgesteld.

Bij de introductie van de “terugleverboete” door energieleveranciers is bij de consument binnengekomen dat het beter is om eigen opgewekte energie zoveel mogelijk zelf te gebruiken. Aangezien ‘s nachts de zon niet schijnt is de thuisbatterij daarvoor de ideale oplossing.

5. Zon begint weer te schijnen

De laatste belangrijke factor voor deze perfect storm is het simpele feit dat de zon weer schijnt. Elk jaar weer zien we grote aantrek in verkoop en installaties als de zon weer begint te schijnen. Mensen worden herinnerd aan deze mooie energiebron en installateurs gaan weer met plezier het dak op.

Elk op zichzelf staande factor is een mooie beweging in de markt. Maar alles komt nu samen wat zorgt voor drukte en records die de perfect storm van 2022 en 2023 evenaart. Gaan we nu ook dezelfde fouten maken en rennen we op die muur af van 2024? Hopelijk hebben we hier allemaal van geleerd. Gaan we niet overal dubbel bestellen en kunnen we de markt goed in blijven schatten op wat het echt is. De visionairs zullen het weten!