Pilot tegen energiearmoede benadert mensen via hun eigen omgeving

05.12.2024 Evelien Schreurs

Pilot tegen energiearmoede benadert mensen via hun eigen omgeving

Milieu Centraal start met een nieuwe manier van het tegengaan van energiearmoede. In een nieuwe pilot proberen zij mensen die met energiearmoede te maken hebben te bereiken via hun vertrouwde omgeving. Deze nieuwe manier van benaderen wordt geïntroduceerd omdat reguliere hulp niet altijd de (volledige) doelgroep bereikt.

In Nederland hebben zo’n 400.000 huishoudens te maken met energiearmoede. Mensen kunnen bijvoorbeeld de hulp niet accepteren door schaamte, wantrouwen of omdat zij moeite hebben met het accepteren van hulp. Ook sluiten energiebesparingstips niet altijd aan op culturele gewoonten.

Om meer mensen te kunnen bereiken die met energiearmoede te maken hebben, start Milieu Centraal een pilot waarin zij een benadering doen via bekenden. Door mensen te benaderen die het vertrouwen van de doelgroep al hebben, zoals buren, voedselbankmedewerkers, sportschooltrainers, lokale caféhouders of bekenden uit de kerk of moskee, moet de doelgroep beter te bereiken zijn.

Via het Energiehulpnetwerk krijgen mensen tips over het herkennen van energiearmoede en leren zij hoe ze mensen kunnen doorverwijzen naar energiecoaches en -fixers of naar financiële hulp. Daarbij wordt rekening gehouden met een cultuur-inclusieve benadering en zullen hulpmiddelen, zoals een online energiehulptool en een video in verschillende talen beschikbaar zijn.

De pilot is gestart in de gemeentes Arnhem, Apeldoorn en Zwijndrecht, die begin volgend jaar hun ervaringen zullen delen.