Zonnepaneelbezitters nog steeds tevreden over hun aanschaf

25.09.2025 Evelien Schreurs

Zonnepaneelbezitters nog steeds tevreden over hun aanschaf

Uit onderzoek van duurzaamheidsplatform Slimster blijkt dat de overgrote meerderheid nog steeds tevreden is over het voordeel dat hun zonnepanelen oplevert. Daarentegen staan van de mensen die nog geen zonnepanelen hebben, er maar weinig voor open om deze alsnog aan te schaffen.

Van de woningeigenaren is bijna de helft (zeer) tevreden over hun zonnepanelen, tegenover een derde van de huurders. Bij zowel huurders als kopers is een derde ‘redelijk tevreden, zij geven aan dat het rendement wat terugloopt. Een kleine groep is ontevreden, bij zowel huurders als kopers gaat dat om zo’n vier procent, zij denken hun investering niet terug te verdienen.

©Slimster

Hoewel zonnepaneelbezitters dus tevreden zijn over hun aankoop, zijn mensen die nu nog geen zonnepanelen hebben, ook niet van plan deze in de komende drie jaar af aan te schaffen. Eén op de negen ondervraagden geeft aan in de komende drie jaar te willen investeren in zonnepanelen, maar bijna de helft wil dit ‘zeker niet’ doen.

©Slimster

Het teruggelopen enthousiasme voor het aanschaffen van zonnepanelen hangt waarschijnlijk samen met de salderingsregeling die stopt per 2027 en oplopende terugleverkosten. Volgens Slimster-eigenaar Marco Schuurman hangt het ook samen met negatieve berichtgeving over deze onderwerpen.

Schuurman benadrukt dat zonnepanelen nog steeds rendabel zijn en dat ook zullen blijven. “Je verdient ze niet meer in pakweg vijf jaar terug, zoals in de hoogtijdagen. Maar zelfs als je helemaal geen vergoeding meer zou krijgen voor de stroom die je teruglevert, bespaar je met tien panelen jaarlijks al zo’n 350 à 400 euro door het deel dat je direct in huis verbruikt. Daarmee ligt de terugverdientijd nog steeds rond de tien tot twaalf jaar, terwijl zonnepanelen minstens 25 jaar meegaan. Dat maakt het nog altijd een slimme en duurzame investering, met structureel lagere energiekosten als resultaat.”