Oorlog in het Midden-Oosten doet interesse naar elektrische auto’s flink stijgen
Terug
In de eerste zes maanden van het jaar zijn 70.547 elektrische occasions verkocht. Dat is 54,2 procent meer ten opzichte van een jaar geleden. Dat aantal lag toen op 45.755. Dat blijkt uit cijfers van RDC, die het onderzoek in opdracht van Bovag uitvoerde. Uit het onderzoek blijkt ook dat het gemiddelde marktaandeel van EV’s in de eerste van het dit jaar steeg: van 4,2 procent naar 6,7.
De oorlog in het Midden-Oosten heeft voor een toename in belangstelling voor elektrische auto’s gezorgd. In april, toen de oorlog net een maand bezig was, bereikte het aandeel EV’s op de totale ocassionmarkt haar hoogste punt van 8,1 procent. Een maand later daalde dat cijfer naar 6,7 procent. In juni zakte het nog verder terug naar 6 procent. Daarmee ligt het marktaandeel weer Dichter bij het niveau van voor de oorlog, maar nog steeds boven het gemiddelde van vorig jaar.
Bob Velthuis, voorzitter BOVAG Onafhankelijk Autobedrijven: “De hogere brandstofprijzen hebben de belangstelling voor elektrische occasions duidelijk aangewakkerd, vooral bij consumenten die toch al toe waren aan een andere auto en gevoelig zijn voor gebruikskosten. Die groep lijkt de afgelopen maanden voor een groot deel bediend. We zien nu dat het marktaandeel na de piek in april weer terug is het op het oude niveau.”
Handelsstromen
De cijfers tonen aan dat de elektrische occasionmarkt groeit, waar de totale een lichte krimp laat zien. In het eerste half jaar van 2026 werden er 1.046.130 gebruikte auto’s verkocht. Dat is 3,2 procent minder dan vorig jaar, toen waren het er 1.081.003. Alleen in maart werd er een plus genoteerd, toen toen waren het er 183.938, tegenover 173.430 een jaar eerder. In dezelfde maand bereikte het aandeel elektrische verkopen haar hoogtepunt met 13.808 verkochte auto’s.
Dat de vraag naar elektrische auto’s stijgt is ook te zien in de handelsstromen. In het eerste half jaar werden 9.392 elektrische occasions geïmporteerd, en dat is flink meer dan de 5.635 exemplaren in dezelfde periode vorig jaar. De export bewoog juist de andere kant op en daalde van 19.637 naar 17.466 elektrische occasions.
De verhouding is dus duidelijk verschoven, want vorig jaar werden er op dit tijdstip nog 3,5 keer zoveel elektrische auto’s geexporteerd. Dit jaar is dat 1,9 keer zoveel. “Per saldo gaan er dus nog altijd meer elektrische occasions naar het buitenland dan er Nederland binnenkomen, maar het verschil wordt kleiner”, aldus het Bovag.


























